ثبت نام و ورود

محاسبه کرایه کامیون با شیوه جدید

مدیرکل دفتر حمل و نقل کالای سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور از واگذاری محاسبه کرایه کامیون با شیوه جدید ابلاغی، به ادارات کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان های سراسر کشور خبر داد.
آفتاب نیوز :
غلامحسین دغاغله در حاشیه بازدید از روند احداث شهرک حمل و نقل ساوه در گفت وگو با ایسنا، به برخی مطالبات رانندگان در حوزه های مختلف اشاره کرد و افزود: با نهایی شدن روش محاسبه تن کیلومتر و اجرای آن در سراسر کشور یکی از خواسته های بحق رانندگان محقق شد.

وی با اشاره به مطرح شدن این موضوع در سالجاری نیز گفت: با دستور وزیر راه و شهرسازی کارگروهی مختص رانندگان کامیون تشکیل شد و کارگروه دیگری به عنوان زیرمجموعه کارگروه اصلی به منظور تعیین کرایه براساس تن کیلومتر با حضور نمایندگان تشکل های صنفی، صاحبنظران و اساتید دانشگاهی و کارشناسان خبره سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای تشکیل شد.

دغاغله با اشاره به تشکیل افزون بر ۳۰ جلسه اصلی و فرعی برای تعیین کرایه براساس تن کیلومتر در این کارگروه، گفت: برای اجرایی شدن این طرح ۱۰۶۰ نفر ساعت زمان کار کارشناسی با حضور مسئولان و کارشناسان سازمان، نمایندگان کامیون داران و رانندگان، اساتید دانشگاه، صاحبنظران و شرکتهای مشاور صرف شده است و نهایتا به یک فرمول و نظر مشترکی دست یافتیم که طی نامه ای از سوی ریاست سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور به استان ها ابلاغ شد.

وی بیان کرد: براساس این دستورالعمل یک نرخ پایه (نرخ شاخص مبنا هر تن کیلومتر ۱۰۳۳ ریال) و نیز ضرایبی از ۰.۷۵ تا ۱.۲۵ درصد تعیین شده است و ضرایبی هم برای حمل کالا در مسیرهای کوهستانی، مواد خطرناک و کالاهای خاص در نظر گرفته شده است که تعیین میزان ضرایب بر عهده استان هاست که با برگزاری جلسات مشترک کارگری و کارفرمایی علاوه بر محاسبه مسیر و مسافت ها برای هر مسیری هر استانی ضرایب خاص را اعمال کند.

مدیرکل دفتر حمل و نقل کالای سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور در ادامه به برگزاری جلسه نهایی در ۱۹ آذرماه سالجاری گفت: صورتجلسه نهایی تنظیم و با امضای ریاست سازمان به استان ها ابلاغ شده است که در برخی استان ها اجرایی و در مابقی نیز در حال طی مراحل نهایی و توافق هستند.

وی بیان کرد: محاسبه شاخص های اولیه تن کیلومتر بر اساس عوامل هزینه ای قیمت تمام شده و نرخ تن کیلومتر با در نظر گرفتن هزینه ها در واحد تن کیلومتر و تجمیع آنها صورت گرفته است، این نرخ بدون احتساب هزینه های سربار مانند کمیسیون، بیمه مسئولیت مدنی، تخلیه و بارگیری محاسبه شد.

وی با اشاره به اینکه قطعا این طرح مشکلاتی هم در پی خواهد داشت، بیان کرد: با هم افزایی و همدلی بین سازمان و تشکل ها مشکلات احتمالی که بوجود خواهد آمد برطرف می شود و تلاش خواهیم کرد تا نقاط ضعف این طرح برطرف شود.

دغاغله تصریح کرد: سازمان راهداری همچنین به منظور برطرف کردن نقاط ضعف و نقایص احتمالی برای اجرای طرح تن کیلومتر جلسات تخصصی ماهانه برگزار می کند و هرگونه تغییرات در قیمت، اقلام هزینه ای ناوگان و سایر هزینه ها نرخ بار براساس تن کیلومتر به روز خواهد شد و تلاش خواهیم کرد در این جلسات ماهانه مشکلات اجرایی طرح را با نظرات کارشناسی برطرف کنیم.

دیدگاه شما


رقتن به بالای سایت