ثبت نام و ورود

تشدید دعوا بین گمرک و وزارت صنعت

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: مشکل فعلی ما منم منم کردن گمرک و وزارت صمت است که به هیچ عنوان زیر بار واحد مشترک نمی‌روند. چوب این خود رای­ بودن را هم مردم می‌خورند.

به گزارش مشرق، حسن نژاد در گفتگوی ویژه خبری افزود: این روزها بسیاری از دستگاه‌های اجرایی خود را بالاترین و کاملترین متولی می‌دانند به این خاطر است که آمارهای قاچاق کالا در قامت ۲۵ میلیارد و یا ۱۰ میلیارد خودنمایی می‌کند و یا وزارت فرهنگ می‌گوید کاغذ نداریم و وزارت صمت هم ادعای واردات مکفی کاغذ دارد. کامیوندارها از نبود لاستیک می‌نالند وگمرک از واردات لاستیک دم می‌زند. این‌ها بیانگر­ این است که حرکت‌های جزیره‌ای صورت گرفته است.

او ادامه داد: در جایی هم آقای وزیر بهداشت از واردات دارو می‌گوید و از سوی دیگر گمرک می‌گوید دارویی وارد نشده. باز هم جای شکرش باقی است که سامانه جامع ­توسعه تجارت الکترونیک وجود دارد که قرار است به این اوضاع سامان دهد.
رهبری سرپرست مرکز توسعه تجارت الکترونیک هم گفت: یکی از مهمترین اطلاعات مورد نیاز ما، برگشت اطلاعات از سوی گمرک به سمت سامانه جامع­ تجارت است و دو ایراد جدی به این روند می‌توان گرفت اول اینکه گمرک اطلاعاتش را از سامانه؛ ثبتارش؛ می‌گیرد در حالی که باید از سامانه جامع تجارت تهیه شود دیگر اینکه گمرک اقدام به بازگشت اطلاعات دریافتی نمی‌کند.

فیروز­ه خیالی مدیر کل دفتر فناوری اطلاعات گمرک ایران هم گفت: بر اساس پنجره‌ی اطلاعاتی که مرکز توسته تجاری الکترونیک وزارت صمت ایجاد کرده همه اطلاعات واردات در سامانه‌های این وزارتخانه وجود دارد به گونه‌ای که همه ثبت سفارش‌ها قابل پیگیری است.

حسن نژاد در ادامه گفت: مردم نیازمند و خواهان کالا هستند و کاری ندارند که تفاهم نامه‌های ما بین گمرک و وزارت صمت در چه مرحله‌ای اجرا شده است درد اینهاست که وزارت صمت ثبت سفارش می‌کند و بدون اطلاع از واردات اقدام به ثبت سفارش دوباره می‌کند و این عدم آگاهی‌ها سبب نوسانات نرخ کالا در بازار مصرف مردم می‌شود. مشکل اینهاست که هر کدام از ما دیواری به دور خودکشیده ایم و به این دیوارها بارو پیدا کرده ایم و گرنه همه وزارتخانه‌های صمت و بازرگانی و اطلاعات و … یک نظام تعلق دارند.

علی رهبری گفت: در حال حاضر در سامانه جامع تجارت­ با بیش از ۴۰ دستگاه در حال تبادل اطلاعات سیستمی داریم، اما ما­ هنوز نتوانسته ایم با گمرک به نقطه مطلوبی برسیم این در حالیست که گمرک چنین واقعیتی را انکار می‌کند.

او ادامه داد: باید تکلیف پنجره واحد اطلاعات را معلوم کرد. در قانون به صراحت آمده که همه دستگاه‌ها باید از درگاه سامانه جامع تجارت با بازرگانا تبادل اطلاعات نمایند.

حسن نژاد گفت: مشکل فعلی ما منم منم کردن گمرک و وزارت صمت است که به هیچ عنوان زیر بار واحد مشترک نمی‌روند. چوب این خود رای­ بودن را هم مردم می‌خورند و تا زمانی که این مشکلات میان دستگاه ها­حل نشود شاهد جهشی نرخ دلار از ۴ هزار­ تومان به ۱۸ هزار تومان و گرانی‌های دیگر خواهیم بود.

او ادامه داد: تا زمانیکه شاهد عرضه کم کالا باشیم باید انتظار تورم را هم داشته باشیم در حال حاضر شاهد ۲ نوع رسوب کالا در جامع هستیم یکی توسط محتکران و دیگری هم دپوی کالا­ در گمرک است که گاهی به تاجران و واردکنندگان ارتباط می‌یابد به گونه‌ای که با ایجاد تاخیر در ترخیص کالا سبب افزایش قیمت کالایی خاص می‌شوند که البته این هم به نوعی احتکار محسوب می‌شود.

حسن نژاد از ۳۵ میلیارد دلار ثبت سفارش در ۶ ماهه اول امسال خبر داد و افزود: از این رقم حدود ۲۰ میلیارد تخصیص یافته که ۸ میلیارد دلار از آن تامین شده است یعنی چیزی کمتر از یک چهارم از کل رقم ثبت سفارش البته جای سوال وجود دارد که از این ۸ میلیارد دلار چه میزان وارد بازار داخلی شده است.

خیالی در ادامه ارتباط تلفنی برنامه گفت: طی بازدیدی که انجام شده حجم قابل توجهی از رسوب کالا در گمرک قابل مشاهد است البته من اطلاع دقیقی از میزان آن ندارم.

محمدرضا کلامی مدیر کل امور اقتصادی و سیاست‌های تجاری وزارت صمت در دومین ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: به موضع رسوب کالا نباید نگاه هیجانی ­داشت.

هومن حاجی پور عضو اتاق بازرگانی تهران هم گفت: مشکلات ناشی از قطعی سامانه جامع ثبت سفارش، مشکلات عدم اعلام خطای ثبت سفارش در سامانه ثبت سفارش، دیوان­سالاری طولانی دستگاه مجوز دهنده تخصیص­ ارز سپری شدن زمان ثبت سفارش کالاهای موجود در لیست ممنوعه و امکان ثبت سفارش مجدد آن‌ها وجود ندارد و برقرار بودن مشکلات اولویت بندی کالاها در لیست ثبت سفارش را می‌توان از جمله مشکلات موجود در روند ثبت سفارش و سامانه ثبت سفارش نام برد.

حسن نژاد در پایان گفت: برای رفع مشکلات کالا و موجودی بازار ­باید فکری اساسی کرد و گر نه مردم فکری برای ما می‌کنند این ختم کلام است.
منبع: فارس

دیدگاه شما


رقتن به بالای سایت